Dzień Żurawia

Dzień Żurawia

13 września 2015 r., na terenach przyległych do Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego oraz Zespołu Pałacowo-Parkowego w Sypniewie, odbył się festyn przyrodniczy Dzień Żurawia oraz pierwszy Ogólnopolski Bieg Żurawia. Organizatorami imprez byli Krajeński Park Krajobrazowy oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych działające przy ZSCKR w Sypniewie.

Choć początkowo pogoda niezbyt sprzyjała, to w miarę rozwijania się imprezy słońce, chyba z ciekawości, zaczęło wyglądać zza chmur, bo atrakcji znów w Sypniewie było tego dnia mnóstwo. Tak, jak wiosną podczas targów ogrodniczo-rolniczych, tak i teraz Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych pokazało na co je stać. Przy pomocy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego i siłami oraz ogromnym zaangażowaniem nauczycieli i uczniów z Rolniczaka, działających w Stowarzyszeniu, któremu przewodniczy Krzysztof Dropiński, po raz kolejny ściągnęli do Sypniewa wystawców, sadowników i ogrodników, hodowców drobiu, Koła Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu sępoleńskiego, rękodzielników i oczywiście spore grono zwiedzających.

Po raz kolejny SIL wykazał się zdolnościami logistycznymi, bo przygotowanie takiej imprezy, z takim rozmachem i to już drugi raz w tym roku, to nie lada wyzwanie. Jednak dla tych ludzi, którzy powołali do życia Stowarzyszenie, nie ma rzeczy niemożliwych. Promocja Sypniewa, promocja ich szkoły, to cel, który im przyświeca od początku działalności i wart jest każdego wysiłku. I co najważniejsze, ten wysiłek nie idzie na marne. O Sypniewie i odbywających się tu imprezach coraz głośniej nie tylko w najbliższej okolicy, a szkoła, sypniewski Rolniczak, też jest w Polsce rozpoznawalny, o czym wspomniała w swoim wystąpieniu poseł Iwona Kozłowska. Pani poseł zaznaczyła także, że trzeba wspierać wszelkie działania mające na celu promocję Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, bo to szkoła z tradycjami, szkoła zasługująca na wyjątkową uwagę i wsparcie lokalnych władz samorządowych.

Podczas Dnia Żurawia obok możliwości podziwiania i zakupienia roślin do ogródków i sadów, zwiedzający chętnie odwiedzali stoiska lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich. Panie znów popisały się swoimi umiejętnościami kulinarnymi, a zapachy unoszące się po okolicy przyciągały gości festynu niezawodnie. Gdy już trafił gość w to miejsce, gdzie królowało jadło, nie mógł nie posmakować pysznej czerniny i wszelkiego gęsiego mięsiwa, nie oparł się, kuszącym swym aromatem, lokalnym potrawom z ziemniaków i kapusty, musiał posmakować znakomitych serów, żuru, zupy z dyni i pasztetów. A i słodkości na deser i kawę panie z KGW także serwowały. Był tradycyjny miodowiec, ciasta drożdżowe, babeczki i cieszące się, jak zawsze, ogromnym powodzeniem gofry.

Wszystkie potrawy przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich wzięły udział w konkursie kulinarnym na najlepszą potrawę regionalną. Werdyktem jury I miejsce zajęła Gęsina Kołudzka – dzieło KGW Sośno. II miejsce przypadło w udziale KGW Runowo Krajeńskie za żurek i pasztet. Chałupcie w sosie borowikowym i ich autorki – KGW Dąbrówka, zajęły miejsce III.

Na scenie ulokowanej przy szkole pojawił się, by uświetnić Dzień Żurawia, folkowy zespół z okolic Darłowa – Zgagafari. Muzyka Zgagafari to przede wszystkim tradycje dźwięków słowiańskich, skandynawskich, celtyckich. Rubaszne, pełne harmonii i spontaniczności aranżacje cechuje piękne akustyczne brzmienie i wyjątkowa barwa. Legendy, pieśni i kołysanki – rewelacyjna układanka liryki, folku i historii. – tak napisał o sobie zespół na oficjalnej stronie http://www.zgagafari.pl/index.html. Jak napisali, tak też zagrali. Świetny koncert, świetne zwieńczenie niedzielnej imprezy w Sypniewie.

Przedruk za portalem: e-krajna.pl